STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
w Tarnowskie Termy Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie Podgórnym przy ul. Nowej 54 (dalej „Tarnowskie Termy”).
Podstawą niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich jest art. 22b pkt 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2024 poz. 560).
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich określiła warunki skutecznej ochrony małoletnich przed przemocą. Wprowadzone zmiany wymagają opracowania jasnych standardów postępowania w przypadkach podejrzenia krzywdzenia dzieci. „Standardy ochrony małoletnich” to systemowe rozwiązanie zabezpieczające ich prawa i wzmacniające ochronę przed krzywdzeniem.
Niniejszy dokument określa standardy ochrony małoletnich, stanowiące zbiór zasad i procedur mających na celu ochronę dzieci przed krzywdzeniem oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska.
Preambuła
Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich stanowią wyraz troski i zobowiązania Tarnowskich Term wobec najważniejszego dobra, jakim są małoletni. Przyjęcie niniejszych Standardów to nie tylko obowiązek prawny, ale także świadomy krok w kierunku tworzenia bezpiecznego i wspierającego środowiska dla naszych podopiecznych. Jest ona fundamentem naszej etyki oraz moralnego i prawnego obowiązku zabezpieczenia małoletnich przed wszelkimi formami krzywdy.
Znajomość i praktyczne stosowanie Standardów to moralny i zawodowy obowiązek wszystkich pracowników i współpracowników Tarnowskich Term wynikający również z ogólnych przepisów prawa.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1.1. Wszyscy pracownicy Tarnowskich Term kierują się jedną, główną zasadą - zawsze działają dla dobra małoletniego i z myślą o jego najlepszym interesie. Wszystkie osoby wchodzące w skład personelu Tarnowskich Term traktują małoletnich z szacunkiem i zawsze biorą pod uwagę ich potrzeby.
1.2. W Tarnowskich Termach nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich.
1.3. Tarnowskie Termy podkreślają obowiązek zawiadamiania organów ścigania o każdym podejrzeniu przestępstwa na szkodę małoletniego i zobowiązują się szkolić personel w tym zakresie.
1.4. Tarnowskie Termy zobowiązują się edukować personel na temat rozpoznawania sytuacji, w których małoletni może być krzywdzony, oraz sposobów odpowiedniego reagowania.
1.5. Wszyscy pracownicy, stażyści i wolontariusze Tarnowskich Term potrafią diagnozować symptomy krzywdzenia małoletnich i podejmować interwencje w przypadku podejrzenia krzywdzenia, przy jednoczesnym poszanowaniu praw dziecka.
§ 2. Ilekroć w Standardach Ochrony Małoletnich jest mowa o:
2.1. Standardach [SOM]– należy przez to rozumieć Standardy Ochrony Małoletnich przyjęte w Tarnowskie Termy Sp. z o.o..
2.2. Pracodawcy – należy przez to rozumieć Tarnowskie Termy Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie Podgórnym (62-080), przy ul. Nowej 54.
2.3. Małoletni – należy przez to rozumieć każdą osobę, która nie jest pełnoletnia;
2.4. Personel – wszystkie osoby fizyczne, pełnoletnie, które są dopuszczone do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich; w tym zatrudnione przez Pracodawcę, a także wolontariusze, praktykanci, oraz osoby z którymi zostały zawarte umowy cywilnoprawne o współpracy i inne o podobnym charakterze;
2.5. Pracownik – osoba, którą łączy stosunek pracy z Pracodawcą;
2.6. Rodzicach – należy przez to rozumieć rodziców, a także prawnych opiekunów małoletniego lub osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad małoletnim;
2.7. Prezesie – należy przez to rozumieć Prezesa Zarządu Tarnowskie Termy Sp. z o.o. lub osobę go zastępującą, sprawującą nadzór nad realizacją Standardów;
2.8. Krzywdzeniu małoletnich – należy przez to rozumieć każde zamierzone
lub niezamierzone działanie, lub zaniechanie działania wobec małoletniego przez osoby fizyczne, które narusza jego dobra. Szczególnymi formami krzywdzenia intencjonalnego wymagającymi dodatkowej ochrony małoletnich jest przemoc (fizyczna, psychiczna, wykorzystanie seksualne, zaniedbanie);
2.9. Zgodzie rodzica – zgoda co najmniej jednego z rodziców. W przypadku rozpoznania braku porozumienia między rodzicami małoletniego wymagana jest zgoda obojga rodziców lub skierowanie sprawy do sądu rodzinnego.
2.10. Osoba odpowiedzialna za Standardy – Prezes lub osoba wyznaczona przez Prezesa koordynująca realizacje Standardów;
2.11. Koordynator ds. Ochrony Małoletnich - osoba wyznaczona przez Prezesa do przyjmowania zgłoszeń w sprawach objętych Standardami bezpośrednio od małoletnich, personelu i innych osób oraz nadawanie sprawom dalszego biegu;
2.12. Osoba Zaufania - każda osoba pełnoletnia z personelu, której małoletni zgłosił osobiście naruszenie własnych dóbr;
2.13. Dane osobowe małoletniego – wszelkie informacje umożliwiające identyfikację małoletniego.
Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich
§ 3.1. Pracownicy Tarnowskich Term lub pozostały personel (wolontariusze, stażyści) zwracają szczególną uwagę na występowanie w zachowaniu małoletniego sygnałów świadczących o krzywdzeniu, w szczególności o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego, wskazane w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2024 roku, poz. 17 ze zm.).
3.2. Sygnały mogące świadczyć o krzywdzeniu małoletniego obejmują:
a) Symptomy emocjonalne – małoletni wykazuje objawy zaburzeń emocjonalnych, np. apatia, lęk, wybuchy agresji, niskie poczucie własnej wartości, skrajne zmiany nastroju.
b) Symptomy behawioralne – małoletni prezentuje trudności w zachowaniu, np. agresja, autoagresja, ucieczki z domu, wagary, stosowanie substancji psychoaktywnych.
c) Symptomy fizyczne – małoletni posiada obrażenia ciała, które mogą świadczyć o przemocy fizycznej, np. siniaki, otarcia, złamania.
d) Symptomy seksualne – małoletni prezentuje zachowania seksualne niewłaściwe dla jego wieku, np. nadmierne zainteresowanie tematyką seksualną, nieodpowiednie zachowania seksualne.
e) Symptomy zaniedbania – małoletni jest niedożywiony, zaniedbany higienicznie, brakuje mu podstawowych rzeczy niezbędnych do codziennego funkcjonowania.
f) Czynniki ryzyka krzywdzenia – cecha, stan lub zachowanie, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia krzywdzenia, ale nie jest z nim równoznaczne (np. uzależnienie alkoholowe rodzica, choroba przewlekła małoletniego, problemy natury prawnej w rodzinie, etc.).
3.3.Osoba pracująca z małoletnim w Tarnowskich Termach, która zauważy sygnały mogące świadczyć o krzywdzeniu małoletniego, zobowiązana jest do niezwłocznego poinformowania Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich w Tarnowskich Termach.
§ 4. Reakcja na incydent naruszenia bezpieczeństwa małoletniego:
4.1. Każdy członek personelu podejmuje niezwłoczne działania mające na celu doraźne zabezpieczenie dobra i bezpieczeństwa małoletniego i innych małoletnich w toku bieżącej pracy.
4.2. Jeżeli wystąpi incydent krzywdzenia, który ma dalsze konsekwencje lub skutki, szczególnie gdy nie uda się zabezpieczyć dobra małoletniego i innych małoletnich w wyniku pierwszej reakcji, członek personelu podejmuje dalsze działania, wskazane poniżej.
4.3. Reakcja na rozpoznany czynnik ryzyka, symptom: Jeżeli członek personelu rozpoznaje, czynniki ryzyka, symptomy krzywdzenia małoletniego, powinien natychmiast zareagować realizując poniższe kroki lub postępując zgodnie z odpowiednią do sytuacji procedurą interwencji określoną w dalszej części Standardów:
a. Działania doraźne: Każdy członek personelu podejmuje niezwłoczne działania mające na celu zabezpieczenie dobra i bezpieczeństwa małoletniego i innych małoletnich w toku bieżącej pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej oraz wyjaśnienie okoliczności zajścia.
b. Informowanie Prezesa: Jeśli czynniki ryzyka oraz symptomy są zauważane przez członka personelu lub inną osobę dorosłą, informuje się o tym [pisemnie] Prezesa lub osobę godną zaufania, którzy podejmują dalsze działania.
c. Monitorowanie sytuacji: Członkowie personelu sprawdzają sytuację i dobrostan małoletnich, u których widoczne są czynniki ryzyka lub symptomy krzywdzenia tak długo jak pozostają oni podopiecznymi Tarnowskich Term.
d. Rozmowa profilaktyczna z rodzicami: Jeśli członkowie personelu zidentyfikują czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia, rozmawiają o tym z rodzicami, przekazując informacje o dostępnym wsparciu, takim jak pomoc psychologiczna czy materialna, i motywują do szukania pomocy, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
e. Sformułowanie podejrzenia krzywdzenia: w przypadku ponownego występowania incydentów naruszenia bezpieczeństwa małoletniego lub w sytuacji, gdy liczba czynników ryzyka i symptomów rośnie, możliwie niezwłocznie formułuje się podejrzenie krzywdzenia małoletniego zgodnie z procedurami omówionymi w dalszej części Standardów.
Rozdział III
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem Tarnowskich Term, w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
§ 5. Zasady ogólne
5.1. Zasada Działania dla Dobra Małoletniego: nadrzędną zasadą, którą wszyscy członkowie personelu muszą przestrzegać, jest podejmowanie działań z myślą o dobru małoletniego i w jego najlepszym interesie.
5.2. Profesjonalna Relacja z Małoletnim: Personel zobowiązany jest utrzymywać profesjonalne relacje z małoletnimi mieszczące się w granicach jego powierzonych zadań i pełnionej roli.
5.3. Adekwatna Reakcja i Działanie: Każda reakcja, komunikat lub działanie pracownika wobec małoletniego powinny być dostosowane do konkretnej sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe również wobec innych małoletnich. W sytuacjach budzących wątpliwości co do przyjętego sposobu postępowania należy sporządzić notatkę służbową.
5.4. Szacunek i Uwzględnianie Potrzeb Małoletnich: Pracownicy traktują małoletnich z szacunkiem, biorąc pod uwagę ich godność i rozpoznając ich potrzeby.
5.5. Niedopuszczalne jest podejmowanie jakichkolwiek czynności niedozwolonych określonych w niniejszej procedurze oraz w jakiejkolwiek formie.
5.6. Zasady bezpiecznych relacji pracowników Tarnowskich Term z małoletnimi obowiązują wszystkich pracowników Tarnowskich Term, stażystów i wolontariuszy.
§ 6. Zasady komunikacji z małoletnim:
6.1. W komunikacji z małoletnim zachowuj cierpliwość i szacunek.
6.2. Słuchaj uważnie małoletniego i udzielaj mu odpowiedzi adekwatnych do jego wieku i danej sytuacji;
6.3. Nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać małoletniego; nie wolno krzyczeć na małoletniego w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego lub innych osób.
§ 7. Zachowania niedozwolone i oczekiwane wobec małoletnich:
7.1. Nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących małoletniego wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych małoletnich; obejmuje to wizerunek małoletniego, informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
7.2. Nie wolno zachowywać się w obecności małoletnich w sposób niestosowny; obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec małoletniego relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
7.3. Nie jest dozwolone utrwalanie wizerunku małoletniego dla celów prywatnych poprzez filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie. Zakaz ten obejmuje także umożliwienia utrwalenia wizerunków małoletnich osobom trzecim. Wyjątkiem jest utrwalanie wizerunku na potrzeby Tarnowskich Term, na podstawie zgody udzielonej przez rodziców/prawnych opiekunów.
7.4. Nie jest dozwolone proponowanie małoletniemu alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używanie ich w obecności małoletniego.
7.5. Nie jest dozwolone nawiązywanie z małoletnim jakichkolwiek relacji romantycznej lub seksualnej, lub mogących zostać uznane za posiadające takie właściwości. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie małoletniemu treści erotycznych i pornograficznych.
7.6. Szanuj prawo małoletniego do prywatności; jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić małoletniego, wyjaśnij mu to najszybciej, jak to możliwe.
7.7. Jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z małoletnim na osobności, zostaw uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbaj, aby być w zasięgu wzroku innych; możesz też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy.
7.8. Nie jest dozwolone utrzymywanie kontaktów towarzyskich z małoletnimi uczęszczającymi do Tarnowskich Term za pośrednictwem szeroko rozumianych sieci komputerowych i zewnętrznych aplikacji. Dopuszczalną formą komunikacji z małoletnimi i ich rodzicami lub opiekunami prawnymi są kanały służbowe.
7.9. Każde przemocowe działanie wobec małoletniego jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z małoletnim może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu – jest odpowiedzią na potrzeby małoletniego w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego małoletniego może być nieodpowiednie wobec innego. Kieruj się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję małoletniego, pytając jego o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie).
7.10. Nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej małoletniego.
7.11. Nie wolno dotykać małoletniego w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
7.12. Szczególną ostrożność należy zachować wobec małoletniego, który doświadczył nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że małoletni będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi.
7.13. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
7.14. W sytuacjach wymagających ewentualnych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec małoletniego, należy unikać innego niż niezbędnego kontaktu fizycznego z małoletnim. Należy zadbać o to, aby w miarę możliwości w każdej z czynności pielęgnacyjnych i higienicznych asystowała inna osoba z Tarnowskich Term.
7.15. Przy podejmowaniu kontaktu z małoletnim z niepełnosprawnością lub specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, uwzględnia się w sposób szczególny tę kwestię.
Rozdział IV
Zasady i procedury podejmowanie interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
§ 8. Reagowanie na podejrzenie krzywdzenia małoletniego
8.1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego, Koordynator ds. Ochrony Małoletnich w Tarnowskich Termach niezwłocznie podejmuje kroki w celu weryfikacji zgłoszenia.
8.2. Koordynator ds. Ochrony Małoletnich w Tarnowskich Termach sporządza notatkę służbową z każdej przeprowadzonej rozmowy oraz dokonanych ustaleń.
8.3. W przypadku potwierdzenia krzywdzenia małoletniego lub uzasadnionego podejrzenia takiego krzywdzenia, Koordynator ds. Ochrony Małoletnich informuje Prezesa oraz podejmuje decyzję o dalszych krokach, w tym o ewentualnym zawiadomieniu organów ścigania, sądu rodzinnego lub innych odpowiednich instytucji.
8.4. Koordynator ds. Ochrony Małoletnich wspiera małoletniego oraz jego rodzinę, informując ich o dostępnych formach pomocy i wsparcia, w tym psychologicznego, prawnego i socjalnego.
Rozdział V
Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników
§ 9. Rekrutacja Pracowników i współpracownicy
9.1. Rekrutacja pracowników w Tarnowskich Termach jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, także z ustawą o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
9.2. Tarnowskie Termy przed nawiązaniem współpracy z podmiotem, którego pracownicy będą dopuszczeni do działalności związanej z wychowaniem, edukacją wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich zweryfikują czy dany podmiot ma wdrożone Standardy Ochrony Małoletnich zgodnie z wartościami wyrażonymi w niniejszych Standardach oraz sprawdza swój personel w sposób zgodny z ustawą o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich i w razie potrzeby odbierze odpowiednie oświadczenia od podmiotu, z którym nawiązuje współpracę albo wprowadzi odpowiednie zapisy do zawieranych umów o współpracy.
§ 10. Zapewnienie kwalifikacji pracowników
Tarnowskie Termy dbają o to, aby wszyscy zatrudnieni, w tym osoby na umowę zlecenie, wolontariusze, stażyści i praktykanci, mieli odpowiednie kwalifikacje do pracy z małoletnimi, byli dla nich bezpieczni, oraz podzielali wartości Tarnowskich Term wyrażone w niniejszych Standardach.
§ 11. Zatrudnienie
11.1. Przy zatrudnianiu osób, które mogą być dopuszczone do działalności związanej z wychowaniem, edukacją wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich pracodawca wymaga oświadczenia o pełnej zdolności do czynności prawnych, braku postępowania karnego w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przewinienia dyscyplinarnego oraz informacji z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzającego niekaralność.
11.2. Przed zatrudnieniem pracownika określonego w 11.1 lub nawiązaniem z osobą innej formy współpracy skutkującej dopuszczeniem do działalności związanej z wychowaniem, edukacją wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, Prezes jest zobowiązany sprawdzić tę osobę w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym [także w rejestrze z dostępem ograniczonym i Rejestrze Państwowej Komisji]. Potrzebne są do tego dane takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, pesel, nazwisko rodowe, imię ojca i imię matki.
a. dostarczenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego oraz w art. 189a i art. 207 kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii lub odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego;
b. oświadczenia o państwach zamieszkania innych niż Rzeczpospolita Polska w ciągu ostatnich 20 lat, a także, jeżeli dotyczy, informacji z rejestru karnego z innych państw;
c. obywatele innych państw, a także osoby zamieszkujące w innych krajach niż Rzeczpospolita Polska w ciągu ostatnich 20 lat muszą dostarczyć informację z rejestru karnego danego kraju.
11.3. Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności
nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas osoba składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, handlu ludźmi, znęcania się), w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego (handlu ludźmi, znęcania się) oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich
lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
11.4. W treści oświadczeń składanych pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia
Rozdział VI
Procedury dotyczące postępowania w przypadku stwierdzenia naruszenia zasad bezpiecznych relacji.
§ 12. Postępowanie dyscyplinarne
12.1. W przypadku stwierdzenia naruszenia zasad bezpiecznych relacji określonych w niniejszej procedurze, Prezes Tarnowskich Term niezwłocznie podejmuje kroki zmierzające do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
12.2. Prezes powołuje komisję, której zadaniem jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
12.3. Komisja sporządza protokół z postępowania wyjaśniającego oraz przedstawia swoje rekomendacje Prezesowi.
12.4. W zależności od ustaleń komisji oraz rekomendacji, Prezes podejmuje decyzję o dalszych krokach, w tym o ewentualnym nałożeniu sankcji dyscyplinarnych na pracownika, stażystę lub wolontariusza, który naruszył zasady bezpiecznych relacji.
12.5. Sankcje dyscyplinarne mogą obejmować w szczególności upomnienie, naganę, zawieszenie w obowiązkach, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Rozdział VII.
Procedury interwencji oraz osoby odpowiedzialne – zasady ogólne
§ 13. Podejrzenie krzywdzenia małoletniego
13.1. Podejrzewane krzywdzenie małoletnich może przybierać różne formy, mieć skutki
o różnym poziomie i obejmować różne sytuacje incydentalne lub powtarzające się w czasie.
W Standardach klasyfikujemy podejrzenia krzywdzenia małoletnich jako podejrzenia:
a. przestępstwa przeciwko małoletniemu (na przykład wykorzystanie seksualne, nękanie, znęcanie się, pobicie),
b. innych form krzywdzenia małoletniego, które nie są przestępstwem, takie jak krzyki, kary fizyczne, poniżanie, dyskryminacja, itp.
c. zaniedbanie podstawowych potrzeb życiowych małoletniego (na przykład związanych z jedzeniem, higieną czy zdrowiem a także potrzeb emocjonalnych).
13.2. Zatajenie posiadanych informacji o krzywdzeniu małoletniego lub podejrzeniu krzywdzenia małoletniego jest uznawane za formę krzywdzenia ze strony osoby zatajającej. Za zatajenie rozumie się również brak reakcji na zgłoszenie podjęte bezpośrednio od osoby małoletniej.
§14. Podstawowe zasady postępowania
14.1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego interweniujemy uwzględniając status osoby sprawczej (w tym: personel, rodzice, inne osoby dorosłe, inny małoletni) oraz charakter krzywdzenia (jego powtarzalność, czas trwania oraz ciężar skutków).
14.2. Nieodłącznym elementem podjętej interwencji jest postępowanie profilaktyczne poprzedzające sformułowanie podejrzenia opisane w § 6.
14.3. Prezes wyznacza zarządzeniem Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich, do której małoletni mogą zgłaszać naruszenie własnych dóbr (krzywdy) oraz która zbiera informacje o incydentach naruszenia dobra małoletnich, czynnikach ryzyka i symptomach krzywdzenia.
14.4. Jeśli rodzice zgłosili krzywdzenie, Koordynator ds. Ochrony Małoletnich wzywa
ich na spotkanie wyjaśniające i sporządza notatkę z tego spotkania.
14.5. W Tarnowskich Termach każda osoba z personelu jest gotowa być dla małoletniego Osobą Zaufania, czyli przyjąć bezpośrednio od małoletniego zgłoszenie w dogodnej dla niego formie.
14.6. Małoletni zgłaszający podejrzenie krzywdzenia innego małoletniego lub swoje jest obejmowany szczególną ochroną.
§ 15. Postępowanie podstawowe w przypadku podejrzenia krzywdzenia:
15.1. Osoba z personelu po sformułowaniu podejrzenia krzywdzenia małoletniego tworzy notatkę służbową i przekazuje informację Koordynatorowi ds. Ochrony Małoletnich.
15.2 Osoba z Personelu, który podejmuje informację bezpośrednio od małoletniego
o naruszeniu jego dóbr (krzywdzie) staje się Osobą Zaufania.
15.3 Osoba Zaufania informuje małoletniego, że zajmie się jego zgłoszeniem i upewnia się, że sporządzona i przekazywana dalej notatka służbowa zawiera wszystkie informacje uzyskane od małoletniego wraz z kontekstem ich uzyskania oraz dodatkowymi wyjaśnieniami.
15.4 Koordynator ds. Ochrony Małoletnich zakłada kartę interwencji.
§ 16. Plan Pomocy małoletniemu
16.1. Po wstępnym wyjaśnieniu podejrzenia krzywdzenia Koordynator ds. Ochrony Małoletnich wzywa rodziców i informuje ich o podejrzeniu krzywdzenia, co stanowi pierwszy krok w tworzeniu plan pomocy małoletniemu.
16.2. Koordynator ds. Ochrony Małoletnich tworząc plan pomocy współpracuje z osobami zaufania i innymi członkami personelu.
16.3. Plan pomocy małoletniemu obejmuje:
a. działania niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa małoletniemu, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia jako pierwszy krok planu;
b. rozpoznanie potrzeb małoletniego w związku z zaistniałą sytuacją;
c. propozycje skierowania małoletniego do specjalistycznej pomocy zewnętrznej.
16.4. Koordynator ds. Ochrony Małoletnich wraz z pracownikami współpracującymi w miarę możliwości faktycznych monitoruje realizację planu, informując Prezesa i rodziców.
§ 17. Brak Potwierdzenia Podejrzenia: Jeśli podejrzenie zostało wykluczone rodzice są informowani o zaistniałej sytuacji na piśmie.
§ 18. Obowiązek natychmiastowego działania w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dotkliwego w skutkach
18.1. Jeśli małoletni jest zagrożony krzywdzeniem dotkliwym w skutkach, w czególności przemocą z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystaniem seksualnym lub zagrożone jest jego życie, niezwłocznie powinno się wezwać odpowiednie służby (np. policję, pogotowie ratunkowe pod numerem alarmowym 112, 997 lub 998).
18.2. Pracownik, który pierwszy zauważył zagrożenie, niezwłocznie, w tym z pomocą innych osób z personelu dokonuje poinformowania rodziców małoletniego oraz służb i wypełnia kartę interwencji.
18.3. Jeśli po wstępnym wyjaśnieniu podejrzewa się popełnienie przestępstwa (również
o innym charakterze niż wymienione w pkt. 18.1), Prezes składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do policji lub prokuratury.
18.4. Dokładne informacje wraz z uzasadnieniem wezwania służb oraz zaangażowania instytucji są rejestrowane na karcie interwencji.
18.5. Dalsze postępowanie zależy od kompetencji Tarnowskich Term.
§ 19. Dokumentacja i Tajemnica
19.1. W trakcie i po interwencji Koordynatora ds. Ochrony Małoletnich uzupełnia kartę interwencji.
19.2. Wszyscy pracownicy i osoby z informacjami o krzywdzeniu zobowiązani
są do zachowania tajemnicy względem osób trzecich (w tym personelu niezaangażowanego w sprawę na żadnym jej etapie).
19.3. Do kart interwencji oraz dokumentów z tym związanych mają dostęp jedynie upoważnione przez Prezesa osoby wymienione enumeratywnie.
Rozdział VIII
Postanowienia końcowe
§ 20
20.1. Niniejsza procedura wchodzi w życie z dniem wskazanym w zarządzeniu Prezesa.
20.2. Procedura może być zmieniona lub uzupełniona na podstawie decyzji Prezesa, w porozumieniu z Koordynatorem ds. Ochrony Małoletnich oraz innymi odpowiednimi organami i instytucjami.
20.3. Pracownicy, stażyści i wolontariusze Tarnowskich Term są zobowiązani do zapoznania się z niniejszą procedurą oraz do jej przestrzegania.
20.4. Procedura będzie regularnie [co najmniej raz w roku] poddawana przeglądowi i ocenie w celu zapewnienia jej aktualności i adekwatności.
20.5. Procedura zostanie opublikowana na stronie internetowej Tarnowskich Term, a także pozostaje do wglądu w siedzibie Tarnowskich Term.